VIDES DEJA 2013

VIDES DEJA 2013
 "VIDES DEJA 2013" BILDĒS:
Dejas kompānijas "Liat Dror Nir Ben Gal"(Izraēla) izrāde "ZEN DANCE"
 
Vides performances 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dejas izrāde "KRĀSAS"
 
 
 
 
   Ar emocionālu saviļņojumu, publikas sajūsmu un dalībnieku gandarījumu noslēdzies laikmetīgās dejas un mākslas festivāls „Vides deja 2013”, kas 2013.gadā no 29.jūlija līdz 3.augustam risinājās Ropažos.
   „Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, enerģijas jauda, kas radās, visiem kopā strādājot veselas nedēļas garumā, šoreiz bija daudz lielāka,” stāsta festivāla mākslinieciskā vadītāja horeogrāfe Lilija Lipora.
   Viņa arī atklāj: festivāla norises tik ļoti sajūsminājušas Ropažu iedzīvotājus, ka jau šobrīd saņemts piedāvājums festivālu šeit rīkot arī nākamgad. Lilija tam labprāt piekrīt: „Pagaidām performancēs atklāta un apgūta vien neliela daļa no šeit esošajiem vides objektiem, turklāt šajā novadā ir ideāli apstākļi: lieliska infrastruktūra un teicama organizācija, par ko jāteic sirsnīgs paldies Ropažu Kultūras centra vadībai.”
   Piecas dienas festivāla dalībnieki – gan profesionāļi, gan tie, kuriem laikmetīgā deja un citi mākslas veidi ir iemīļots hobijs, savu meistarību varēja papildināt kontaktimprovizācijas un muzicēšanas meistarklasēs Olgas Žitluhinas, Ineses Upenieces, Gabijas Bīriņas un Lilijas Liporas (Latvija), kā arī Avital Ifargan un Shiri Bar-On (Izraēla) vadībā.
   Festivāla kulmināciju veidoja gan laikmetīgās dejas kompānijas „Liat Dror Nir Ben Gal” (Izraēla) iestudējuma "Zen Dance” pasaules pirmizrāde 2. augusta vakarā, gan 3. augustā izrādītās nedēļas laikā tapušās performances, kuras iestudēja Eva Vancāne, Kārlis Božs, Olga Žitluhina un Lilija Lipora.
   L. Lipora atzīst – performancēs ar uzviju attaisnojušies dažādu horeogrāfu rokraksti, tāpēc rezultāts skatītājus iepriecinājis ar saturisku dažādību: „Kolorītajā Kangaru stacijā – vietā ar vēsturiski politisku kontekstu – efektīgu, emocionāli saviļņojošu performanci bija izveidojusi Olga Žitluhina. Tur bija gan šķiršanās un satikšanās tēma, savdabīgs ritma zīmējums. Simboliska rituāla klātbūtne bija jaušama Lilijas Liporas veidotajā performancē ābeļdārzā - veltījums mātēm un meitām, kur zemē nokritušie āboli simbolizēja to, kā bērni-āboli no mātes-ābeles „aizripo” pasaulē.
    Asprātīgi tika atspoguļota arī subkultūra, uzdodot provokatīvu jautājumu: vai un cik esam tikuši tālāk par savu „ciltstēvu” pērtiķi - (horeogrāfe Eva Vancāne)”, mīlestības tēmu risināja horeogrāfs Kārlis Božs, spilgtākos performanču akcentus atklāj L. Lipora. Tāpēc viņa neslēpj gandarījumu, ka festivāla mērķis ir panākts: „Daudzi skatītāji un arī dalībnieki atzina, ka pavēries absolūti cits skatījums uz ierastajām lietām!”
   Skatītāju simpātijas izpelnījies arī Izraēlas pārstāvju – laikmetīgās dejas kompānijas „Liat Dror Nir Ben Gal” iestudējums: izrādes rāmais, meditatīvais plūdums un kustību partitūra lieliski saskanējuši ar Ropažu vidi. „Uzvedumā tika iesaistīti arī skatītāji, un finālā visi – gan lieli, gan mazi, dejoja uz skatuves. Paši izraēlieši atklāja, ka tik mazi bērni viņu iestudējumos piedaloties pirmoreiz!”
   Tikām Izraēlas pārstāvju sajūsmu izpelnījusies gan latviešu danču apgūšana mūsu horeogrāfu vadībā, gan latviešu laikmetīgās dejas entuziastu profesionālisms.
   Dejas atbalsta fonda „Zvaigžņu AkA” un dejas kompānijas „Stars’ Well” rīkotais festivāls „Vides deja 2013” šogad notika jau trešo reizi, un ar Ropažu Kultūras centra atbalstu festivāla norises šoreiz tika apvienotas ar Ropažu Brīvdabas pasākuma „Āra lasītava” ideju – proti, ka lasīt var ne tikai grāmatas, bet arī zīmes, simbolus, kustību, zīmējumu, notis, vietas un vārdu. Festivāla noslēguma dienā 3. augustā līdzās performancēm un „Stars’ Well” izrādei „Krāsas” tika piedāvāta arī aizraujoša kultūras un izklaides programma visai ģimenei.
 
  Festivālu „Vides deja 2013” un projektu „Āra lasītava” atbalstīja:
Ropažu novada dome, Ropažu Kultūras un izglītības centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Izraēlas vēstniecība Latvijā, krāsu veikals/noliktava "Direct", Dejas atbalsta fonds "Zvaigžņu Aka", SIA "AGA", SIA "Hydroenery Latvia", SIA "Elda", SIA "Galss Buss", SIA "Ciemakukulis", SIA "Liepavoti", SIA "Visa- 9", apgāds „Jumava”, viesu nams „Pie Zeltītes”, a/s „Siguldas būvmeistars”, z/s „Rasas”, tautiskais krodziņš „Folkklubs Ala Pagrabs”, pasaules mūzikas krogs „Bubamara”, kafejnīca ‘Ļeņingrada”.
 
LAIKMETĪGĀS DEJAS UN MĀKSLAS FESTIVĀLS „VIDES DEJA 2013” IZSLUDINA PIETEIKŠANOS!
   
   
SABIEDRISKAIS TRANSPORTS:    
        Rīga - Ropaži: 2.augusts3.augusts4.augusts
        Ropaži - Rīga: 2.augusts3.augusts4.augusts
 
UZMANĪBU! Ar vilcienu uz Ropažiem nevar aizbraukt!