CCCZZZZ "ĒNAS" | Zvaigžņu aka

Projekti

"ĒNAS"
Ēnās ir kaut kas pārsteidzoši maģisks.
Katram trīsdimensiju objektam ir divdimensiju ēna, kad tas izgaismojas.
Ēna bez objekta neeksistē. Ēna nevar pastāvēt bez gaismas.
Daudzās kultūrās ēna ir realitātes neredzamās, tumšās puses simbols.
Tas liek mums baidīties, pamodina iztēli, iedvesmo mūs interpretēt redzēto.
Tas sola plašu emociju klāstu no šausmām līdz sajūsmai, nezināmā un neredzamā atpazīšanu, iegremdēšanos un pakļaušanos iedarbībai.
Mūsu jūtas ir saasinātas ēnā, krēslā un prāta dziļumos.
Platons, viens no slavenākajiem domātājiem vēsturē, sacīja: Mēs varam viegli piedot bērnam, kurš baidās no tumsas. Dzīves patiesā traģēdija ir tad, kad cilvēki ir tik ļoti nobijušies no gaismas. Platons deva mums arī vienu no realitātes jēdzieniem - Alas Alegorija.
Viņš sacīja, ka dzīve ir tāda, it kā tu tiktu pieķēdēts alā, un tev jāskatās kā ēnas plīvo pāri akmens sienai.
Horeogrāfe Lilija Lipora caur minēto Alegoriju ir izveidojusi mūsdienu dzīves skatījumu un iestudējusi izrādi "Par ēnām". Iestudējums ir vērtīgs laikmetīgās dejas, mūzikas un ēnu teātra apvienojums. Gaisma, ēnas, deja un mūzika no skatuves ievelk skatītājus teātra maģijas pieredzē.
Izrāde “ĒNAS” mudina skatītājus izjust cilvēku ķermeņus no abām perspektīvām: ķermeņiem atrodoties gaismas avotā ekrāna priekšā un aizmugurē. Tas atver prātu pārsteidzošām ilūzijām, atklāj ķermeņa pārvērtības.
Dažreiz skatītāji, tāpat kā bērni, baidās no tumsas, dažreiz viņi smaida, saprotot savu baiļu ilūziju. Reizēm mums liek domāt, cik pārsteidzošas ir dejotāju ķermeņu ēnas, uz ekrāna radīto objektu attēli, kas nebija gaidāmi.Skatītājs, ceļojot fantāzijas pasaulē, tiekas ar pasauli, kurā mēs visi dzīvojam. Horeogrāfe vienlaikus poētiski un ironiski atveido stāstus par cilvēka dzīvi no dzimšanas līdz nāvei.
Lilijai Liporai izdevās izveidot fantastisku dejotāju ansambli. Viņi izstrāvo dabisku enerģiju un emocijas kopā ar perfektām dejas tehnikām. Horeogrāfe mudināja dejotājus pievērsties prāta un ķermeņa savienojumam, tāpēc dejas estētika šķiet kā dejas filozofijas veids.
Divi mūziķi, komponists un ģitārists Stefano Barone un pianiste Liene Circene-Ziemele uz skatuves ienes dažādas savas muzikālās zināšanas un padara teātra pieredzi pilnīgu.

 

***

   Tu esi te, man pretī, es to jūtu, kad saņemu no Tevis ziņu... internetā. Satikties? Ko es teikšu, ko es.. nē, labāk, lai ir tā, kā ir. Mēs jau tiekamies - "mākonī", kā divas ēnas." (Edgars Lipors)
 
Horeogrāfe: Lilija Lipora
Komponists: Stefano Barone (Itālija)
Dejo:  Reinis Rešetins, Kate Ikauniece (ex Pumpiņa),  Gabija Bīriņa/ Jana Jacuka,  Katrīna Albuže, Modris Opelts/Edgars Šļakota
Gaismas un video scenogrāfija: Egils Kupčs
Radošais assitents: Edgars Lipors un Viljams Plešs
Tērpi: Guna Stikāne
Projekta vadītāja: Esmeralda Bērtule
 
   Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, dejas un personības kultūras centra „I-Dejas Māja” un privāto ziedotāju atbalstu.
Izrāde „ĒNAS” savu tapšnu uzsāka 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”, bet tikai 2019.gadā izrāde ir ieņēmusi savu īsto formu un risinājumu.
 
   "Man simpatizē horeogrāfes sīkstums un enerģija, ar kādu viņa turpina savu mākslinieces ceļu. Un vēl vairāk man patīk tas, ar kādu prieku viņa atrod arvien jaunus izteiksmes līdzekļus, ar kuriem būvēt savas dejas izrādes. Šoreiz ļoti izteiksmīgs ir ēnu teātra iespēju izmantojums, turklāt izrādē ir svarīga mūziķu klātbūtne. Un ir vēl kāda lieta, kas raksturīga Lilijai Liporai – viņai svarīgi, lai izrāde būtu saprotama skatītājam. Tēmas ir ārkārtīgi visaptverošas (kā pasaules radīšana, korporatīvā globalizācija u.tml.), bet dejotāji tās mūzikā un ēnu teātrī izspēlē uztverami, pat ja bez programmiņas nav iespējams visu formulēt vārdos. Var manīt, ka arī šoreiz publika ar redzēto ir ļoti apmierināta. Šādas izrādes veic svētīgu skatītāja izglītošanas darbu ceļā uz sarežģītākiem mākslas notikumiem. Un tādēļ pēcsajūta ir ļoti patīkama."
(Dita Jonīte, teātra kritiķe)
 
 ‘’Čehijā ir laikmetīgās dejas teātris un es esmu redzējusi ļoti dažādas augsta līmeņa izrādes. Ir ļoti interesanti redzēt, kādus mākslas žanrus režisors savā izrādē nolemj sintezēt mūsdienās. Nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgās dejas apvienojumu ar ēnu teātri, tāpēc dejas izrāde „ĒNAS” bija man pārsteigums. Izrādi sniedza ļoti labi dejotāji.”
Dagmar Bednáriková, kultūras centra vadītāja (Čehija)
 
   „Dejas izrāde „ĒNAS” deva iespēju redzēt kaut ko jaunu un savādāku, nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgo deju kombinācijā ar ēnu teātri. „ĒNAS” atspoguļoja cilvēka mūžu no dzimšanas līdz nāvei, kuru caurvija bērnības periods, atklājot attiecības ar vecākiem, lološanu mātes rokās, audzināšanu, kam sekoja jaunības gadi, mīlestības jūtas. Izrādē poētiskā veidā izstāstīta cilvēka dzīve.”
Lucia Kramer, Štutgartes Jaunā teātra dramaturģe (Vācija)

 

 

Foto: 
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
Video: 
See video
See video