News

„KĀ MAN GRIBAS IET..” CESVAINES KULTŪRAS NAMĀ
   16.decembrī plkst. 18.00 pēc Jettes Užānes dienasgrāmatām radīta dokumentāla eseja, izrāde „Kā man gribas iet..” ceļā pretī Latvijas simtgadē viesosies Cesvaines kultūras namā.
   Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, gribas runāt par garīgi stipriem cilvēkiem. Savu Latvijas ceļu uzsāk dokumentālās piezīmēs un dzīvesstāstā balstīta neparasta kustību, vārdu un skaņu eseja par mākslinieci ratiņkrēslā, cimdu adītāju, filosofi – Jetti Užāni.
   Mūsu priekšā bija Jettes Užānes Dienasgrāmatas, meitenes, kas 6 gadu vecumā palika nekustīgām kājiņām, meitenes, kuras iekšējais spēks, urdošais gars lika meklēt sevis izteiksmes veidus. 50 gadu vecumā viņa piedzīvoja savas pirmās personālizstādes, kas turpmāk notika ne tikai Latvijā, bet arī dažādās pasaules vietās.
   Cimdus viņa adīja pati savā - gobelēna tehnikā. Izadot ne tikai latvju rakstu zīmes, bet visu, kas ir apkārt: kokus, puķes, gleznas, grāmatas, cilvēkus, notikumus. Radās doma izdarīt kaut ko neiespējamu – radīt kustību izrādi par fiziski nekustīgu cilvēku. Mums katram ir savs stāsts, bet mēs visi kopā gribējām izstāstīt cilvēka augšanas, pieaugšanas, sevis piepildīšanas stāstu.
    Izrādi “Kā man gribas iet...“ II daļā papildina tikšanās ar grāmatas “Jettes Dienu grāmata” autori, Jettes Užānes garīgo turpinātāju Elīnu Apsīti, Jettes Užānes cimdu izstāde un cimdu stāsti un grāmata.
           
Jette Užāne (1924 - 2007) māksliniece, cimdus adītāja, domātāja
Elīna Apsīte – filosofe, idejas autore
Lilija Lipora – horeogrāfe, dejotāja
Edgars Lipors – aktieris, muzikants
Maija Švēdenberga – mūziķe, sitaminstrumentāliste
Egīls Kupčs – gaismu mākslinieks
Raivis Apsītis (tehniskais nodrošinājums)
Projektu producē Inese Grīnvalde, dejas atbalsta fonds “Zvaigžņu Aka”
 
     Projekts tiek realizēts ar VKKF mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu".
     Ieeja pasākumā bez maksas.

“Svētīsim katru brītiņu, ko esam uz šīs zemes, lai nu kā mums katrreiz iet...
Jo bez tās melnās stundas mēs jau arī balto neieraudzīsim.” / Jette Užāne /
 
Informāciju sagatavoja Elīna Apsīte